«Қант диабетінің алдын алу» дәрісі

14.11.2017 СӨС оқытушысы Л.М. Кининбаева «Қант диабетінің алдын алу» тақырыбында 2 курс студенттеріне дәріс өткізді. Қант диабеті Қазақстанда жүйелік шешім мен мемлекеттік деңгейде шаралар қолдануды талап ететін әлеуметтік маңызды аурулардың қатарына енгізілген. Статистикалық мәліметтерге сәйкес 2016 жылы 200,4 қает диабетінің жағдайлары тіркелген 2015 жылы 100 мың тұрғындарға қарсы 172,7. Дегенмен Халықаралық Диабет Федерациясының есебі бойынша Қазақстандағы пациенттердің саны 536 400 адамды құрайды (ХДФ Диабет Атласы, 6-шы шығарылымы 2014 жылы жаңартылған).

Көбінесе диабетті асқынулар пайда болған кезде ғана диагностикалайды, ол емдеуді қиындатады. Скрининг қант диабетімен ауратындарды тексерілгендің үштен бір бөлігінде анықталады деп есептеледі.