«Модный вид курения - кальян» тақырыбындағы пікірталас

28.05.2019 ж. Дүниежүзілік темекі шегумен күресу күніне арналған «Мы за Казахстан без табака!» ұлттық бағдарламасының аясында темекі шегудің адам ағзасына кері әсерін тигізетіні жайында ақпараттылықтарын арттыру мақсатында 1 курс студенттері арасында «Модный вид курения - кальян» тақырыбында пірікталас өткізілді. Қазіргі уақытта көбісі кальянды зиянсыз деп есептейді, бірақ ол дұрыс емес. Кейбір студенттер су сүзгіштері түтіннен токсиндерді тазартып, кальянді шегу кезінде ағзаға зиянын тигізбейді деп ойлайды. Британдық дәрігерлер кальянның бір порциясын шегілген 100 темекіге теңеді. Кальян түнінің улағыштығы темекіге қарағанда екі-үш есе жоғары, оның құрамында смола 36 рет есе, монооксидті көміртек - 30 есе рет, улы газ - 8,4 рет, никотин - 7,5 есе рет көп. Кальян шегілетін ғимараттағы түтіннің зияны 100 ден 200 ге дейінгі темекіге тең.

Нәтижесінде кальян - бұл ағзаға смоланы, токсиндерді, уды тез жеткізетін сәнге айналған аппарат деген шешімге келді.

Барлығына ақпараттық материалдар үлестірілді: «Так ли безопасно курение кальяна?», «Никотиновая зависимость» «Как влияет отказ от курения на наш организм ?» и др.